Co zrobić, gdy pojawią się problemy ze wzwodem?

Z niską potencją zmaga się już około 3,5 miliona Polaków. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taka dolegliwość dotyczyła przede wszystkim panów po 40-tce. Obecnie coraz częściej trudności w sferze seksualnej dotykają młodych panów, którzy nie skończyli jeszcze 30-tki. Lekarze alarmują, że bardzo niewielu mężczyzn zgłasza się do specjalistów z takim schorzeniem z powodu wstydu. To duży błąd. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co zrobić, gdy pojawią się problemy ze wzwodem. 

 

Skąd bierze się niski wzwód?

Na całym świecie zaburzenia erekcji dotyczą około 150 milionów mężczyzn, zaś w Polsce około 3,5 miliona. Jakie są podstawowe przyczyny niskiej erekcji? Trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Omawiamy je poniżej:

  • stres przed uprawianiem seksu związany z niewielkim doświadczeniem w sferze seksualnej, 
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej,
  • choroby współistniejące, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca,
  • przebyte operacje w przeszłości, 
  • nieodpowiednia budowa penisa, 
  • starzenie się organizmu, 
  • nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze trans, cukier i sól, 
  • przyjmowanie niektórych leków, 
  • kompleks małego członka,
  • niewystarczająca aktywność fizyczna. 

Jak widać, impotencja może być wywołana zarówno czynnikami psychologicznymi jak i fizjologicznymi.

Dlaczego mężczyźni wstydzą się mówić o swoich zaburzeniach w sferze seksualnej?

Wstyd przed mówieniem o problemach z erekcją to zjawisko szerokie. To oczywiste, że nikt nie chce przyznawać się do swojej niedyspozycji w sferze seksualnej. Dodatkowo mało który mężczyzna chce udać się do lekarza, gdzie trzeba się rozebrać i omawiać swoje problemy w sferze seksualnej ze specjalistą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że brak podjęcia jakichkolwiek działań powoduje, że mężczyzna całkowicie straci ochotę na seks, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, iż znacznie pogorszą się jego relacje z partnerką. Wielokrotnie zdarza się, że problemy z potencją wywołują rozpad związków. 

Bardzo wielu mężczyzn, u których zaburzenia erekcji mają już wyjątkowo wysokie zaawansowane stadium, nadużywa alkoholu oraz w 100% poświęca się swojej karierze zawodowej. Tak bardzo wstydzą się swojej przypadłości, że nie chcą podjąć leczenia oraz zajmują swoje myśli pracą oraz używkami. Niektórym jednocześnie wydaje się, że niska potencja zniknie samoistnie. Tak jednak się nie stanie.

Trzeba pamiętać o tym, że satysfakcja z pożycia seksualnego wpływa na wiele sfer w związku. Jeżeli w sferze seksualnej nie dzieje się najlepiej, w konsekwencji może to spowodować nawet rozstanie. Jeżeli partnerka zaobserwuje u swojego mężczyzny problemy z erekcją, powinna przeprowadzić z nim szczerą rozmowę. Mężczyźnie należy okazać wsparcie oraz koniecznie zachęcić go do tego, aby jak najszybciej udał się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu oraz wprowadzenia odpowiedniej terapii.

Jak zapobiec zaburzeniom erekcji?

Zamiast leczyć, o wiele lepiej jest zapobiegać. Aby ustrzec się przed  zaburzeniami erekcji, należy unikać produktów wysoko przetworzonych, papierosów oraz alkoholu. Jednocześnie należy włączyć do swojej codziennej diety warzywa i owoce oraz zmniejszyć sytuacje stresowe i lepiej się wysypiać.

Do jakiego lekarza należy udać się z zaburzeniami erekcji?

Powyższe pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn dotkniętych zaburzeniami erekcji. Warto wiedzieć, że to, do jakiego specjalisty się wybierzemy, powinno być uzależnione przede wszystkim od tego, czym są spowodowane nasze zaburzenia. W przypadku, gdy niska erekcja wywołana jest przez czynniki psychologiczne, wtedy najlepiej jest udać się do psychoterapeuty lub seksuologa. Tacy specjaliści wprowadzą odpowiednią terapię. W zależności od potrzeb może to być terapia indywidualna bądź dedykowana parze. 

Z kolei, gdy problem wynika z problemów natury fizjologicznej, wtedy konieczna jest wizyta u urologa lub androloga. Androlog to męski odpowiednik damskiego ginekologa. Zarówno urolog jak i androlog odpowiada za diagnozę oraz leczenie chorób męskiego układu moczowo-płciowego. Może on przeprowadzić specjalistyczne badanie penisa lub jąder, które wskażą, czym zostały spowodowane zaburzenia erekcji. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *