Jak przebiega leczenie zaburzeń erekcji?

Statystyki dotyczące sprawności seksualnej mężczyzn na całym świecie nie napawają optymizmem. Zaburzenia wzwodu z roku na rok dotyczą coraz większej liczby osób. Na szczęście, nowoczesna medycyna daje pacjentom szereg rozwiązań, dzięki którym mogą oni w stosunkowo krótkim czasie oraz całkowicie bezboleśnie odzyskać dawną satysfakcję z uprawiania seksu. W niniejszym artykule omawiamy, jak przebiega leczenie zaburzeń erekcji. 

Kiedy mają miejsce zaburzenia erekcji? 

Krótkotrwałe kłopoty w sferze seksualnej mogą przydarzyć się każdemu. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy uprawianie seksu było poprzedzone spożyciem dużych ilości alkoholu bądź nadmiernym stresem. U większości mężczyzn takie dolegliwości występują sporadycznie. Z kolei z zaburzeniami erekcji mamy do czynienia wtedy, gdy niemożność uzyskania i utrzymania wzwodu występuje w sposób długotrwały i niezmienny. 

Zazwyczaj problemy ze wzwodem wiążą się z naturalnym spadkiem produkcji testosteronu w męskim organizmie, co dotyczy przede wszystkim mężczyzn w wieku 40-70 lat. Należy jednak pamiętać o tym, że niska erekcja często występuje nawet u panów, którzy nie skończyli jeszcze 30-tki. W chwili obecnej szacunki lekarzy wskazują, że z niską potencją zmaga się w naszym kraju około 3,5 miliona osób. To bardzo wysoki wynik. Mężczyźni niestety bardzo wstydzą się swoich dysfunkcji seksualnych, dlatego niezwykle rzadko zgłaszają się do lekarza.

Czym są spowodowane zaburzenia wzwodu?

Zaburzenia wzwodu mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Chodzi tu zarówno o czynniki psychologiczne jak i fizyczne. Te pierwsze dotyczą głównie młodych mężczyzn. Oto najczęściej notowane przyczyny impotencji wśród mężczyzn: 

 • choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej organizmu,
 • uszkodzenie penisa,
 • starzenie się organizmu,
 • nieodpowiednia dieta,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • przebyte w przeszłości operacje,
 • zaburzenia o charakterze neurologicznym,
 • schorzenia nerek i wątroby,
 • stres przed uprawianiem seksu,
 • przekonania religijne,
 • kompleks małego członka,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresantów,
 • obniżona samoocena,
 • chroniczny stres,
 • zbyt mała ilość snu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Wielu mężczyzn całkowicie lekceważy swoje zaburzenia w sferze seksualnej. Do specjalisty należy udać się zawsze wtedy, gdy problemy ze wzwodem mają charakter długotrwały oraz nie wynikają z nagłego nadużywania alkoholu czy sporych sytuacji stresowych. Im szybciej mężczyzna zgłosi się do lekarza, tym lepiej.

W pierwszej kolejności można wybrać się do lekarza rodzinnego bądź do lekarza internisty. Specjalista może skierować nas następnie do seksuologa, androloga, urologa lub psychoterapeuty w zależności od tego, jaka będzie jego wstępna diagnoza. Często pacjenci z zaburzeniami erekcji są też kierowani do kardiologów. Jest to spowodowane tym, iż bardzo często zaburzenia erekcji wynikają z niedrożności naczyń krwionośnych. Taki objaw może wskazywać na chorobę mięśnia sercowego bądź na bardzo wysokie ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. 

W trakcie wizyty u specjalisty lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi bardzo dokładny wywiad z przybyłym pacjentem. Będzie chciał dowiedzieć się, jakie są jego obserwacje na temat pożycia seksualnego, czy zmaga się z jakąś chorobą weneryczną oraz od jak dawna występują zaburzenia erekcji. Później przeprowadzone mogą zostać odpowiednie badania prącia, jąder, moczu lub krwi w zależności od potrzeb. Po zebraniu wszystkich informacji oraz niezbędnych danych lekarz może postawić diagnozę oraz rozpocząć leczenie.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Sposób leczenia zaburzeń erekcji musi być uzależniony przede wszystkim od ich przyczyny. Zupełne inaczej musi być prowadzone leczenie impotencji o charakterze psychologicznym, a jeszcze inaczej zaburzeń wzwodu wywołanych przez czynniki fizyczne. Jeżeli problemy ze wzwodem mają związek z psychiką, konieczne są terapie u psychoterapeuty. W tym drugim przypadku stosuje się farmakoterapię, czyli tabletki na wzwód typu Kamagra 100 czy Viagra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *