Zaburzenia erekcji a schorzenia neurologiczne

Problemy z erekcją to schorzenie, które zalicza się do grona najczęściej notowanych schorzeń u współczesnych mężczyzn. Najnowsze wyniki badań wskazują, że impotencja dotyczy w Polsce nawet 3,5 milionów dorosłych mężczyzn. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jaki jest związek chorób neurologicznych z ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Zaburzenia erekcji – podstawowe informacje

Zaburzenia erekcji to schorzenie polegające na tym, że mężczyzna mimo pobudzenia seksualnego nie jest w stanie osiągnąć oraz utrzymać wzwodu przez wystarczająco długi czas. Aby można było mówić o zaburzeniach wzwodu, muszą one być stałe oraz nieprzerwane. Szacunki wskazują, że do 2025 roku liczba mężczyzn na całym świecie zmagających się z niską erekcją przekroczy próg 300 milionów, zaś w samej Europie będą to 43 miliony. Należy pamiętać o tym, że zaburzenia erekcji mogą być wywoływane przez bardzo dużą liczbę przyczyn. Lekarze wskazują, że niska potencja może w bezpośredni sposób wynikać z chorób centralnego układu nerwowego. 

Czym są spowodowane zaburzenia erekcji?

Problem zaburzeń erekcji może dotyczyć mężczyzn w różnym wieku. Wbrew krążącym mitom, wcale nie jest to przypadłość dotykająca wyłącznie mężczyzn, którzy przekroczyli już 40-ty rok życia. Oczywiście, trzeba podkreślić, że największe ryzyko wystąpienia niskiej erekcji dotyczy mężczyzn w wieku 40-75 lat. Około 40% pacjentów mających to schorzenie jest w wieku 70-75 lat.

Przyczyny zaburzeń erekcji dzieli się na dwie kategorie:

  • czynniki psychologiczne: przepracowanie, chroniczny stres, poglądy religijne, wychowanie, konflikty w związku, kompleks małego członka,
  • czynniki fizyczne: schorzenia układ krążenia, choroby neurologiczne, urazy, choroby endokrynologiczne.

Choroby neurologiczne a zaburzenia wzwodu

Istotnym czynnikiem, który może spowodować wystąpienie zaburzeń wzwodu, są choroby neurologiczne. Jedną z nich jest na przykład guz mózgu. Oprócz zaburzeń wzwodu guz mózgu objawia się także bólami głowy, niedowładami różnych kończyn, problemami z widzeniem, wymiotami, rozdrażnieniem oraz pogorszeniem pamięci. Uraz mózgu, który następuje bezpośrednio w wyniku groźnych wypadków, objawia się ogólnym pogorszeniem wydolności organizmu, szybkim zmęczeniem, zaburzeniami osobowości oraz pogorszeniem pamięci. Na udar mózgu może wskazywać podwójne widzenie oraz ogólne pogorszenie widzenia, problemy z przełykaniem. Choroby neurologiczne w obrębie kręgosłupa objawiają się pogorszeniem pracy zwieraczy, porażeniem kończyn dolnych a także mocnym zaburzeniem w funkcjonowaniu narządów płciowych. Zdecydowana większość chorób neurologicznych, w tym także te wyżej opisane, ma spory wpływ na pojawienie się zaburzeń erekcji. Do tej grupy chorób zaliczamy także stwardnienie rozsiane, schorzenia zwyrodnieniowe, np. chorobę Parkinsona, padaczkę oraz zapalenie opon mózgowych oraz guzy rdzenia kręgowego.

Jakie badania wykonuje się w celu zdiagnozowania chorób neurologicznych oraz wywołanych nimi zaburzeń wzwodu?

Aby zdiagnozować problem niskiej erekcji z powodu chorób neurologicznych, należy przeprowadzić szereg badań. Specjaliści zalecają wykonanie rezonansu magnetycznego a także tomografii komputerowej. Zawsze przed realizacją badania przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad z pacjentem.

Leczenie zaburzeń erekcji wywołanych przez choroby neurologiczne

Na szczęście, zaburzenia erekcji wywołane przez choroby neurologiczne można skutecznie zniwelować bądź całkowicie zlikwidować. U pacjentów stosuje się farmakoterapię, psychoterapię lub metody chirurgiczne oraz fizykoterapię. Farmakoterapia polega na stosowaniu specjalnych środków na potencję zawierających inhibitory fosfodiesterazy typu piątego, takich jak trazodon, sildenafil czy wardenafil. Jeżeli to nie przynosi rezultatów, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu iniekcji do ciał jamistych penisa. Jeżeli to również nie przynosi spodziewanych rezultatów, wówczas przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu protezy penisa lub implantu mechanicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *